
Billedgalleri
(1/3)
Ølbrygning for begyndere af Klaus Rydahl (Bog)
Til salg49 kr.
Beskrivelse
Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop: www.orderly.shop.
Forfatter: Klaus Rydahl
Sprog: Dansk
Antal sider: 80
Forlag: Radius
Udgivelsesår: 2008
Om brygning af øl udfra det der kaldes "all-grain" fra kværning eller valsning af malten til den færdige øl
Titel: Ølbrygning for begyndere
Genre: Faglitteratur
Sammendrag: Det er ikke svært at brygge øl. Det eneste, man behøver, er en spand med tæt-lukkende låg, en gærlås, et termometer, en si... og så selvfølgelig ingredienserne: Malt, humle, gær og vand. Man kan lave så lidt eller så meget, man vil. Tag for eksempel en gammel marmeladespand. Lav et lille hul i låget, så gærlåsen passer i (det er sådan en lille S-formet vandlås, der sørger for at overtryk kommer ud, og at bakterier ikke kommer ind i brygget).
Type: Hardcover
Vi sender til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente den efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om varen stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se den der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugt på. Vi har alle vores sælgeres ting på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine ting - og du kan samle flere ting på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 17237271 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 30.12.2025 kl. 10:36 |



