Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Prestigefyldt opsummering af den videnskabelige verden i det attende århundrede, meget sjældent at finde komplet med alle 36 bind, bestående af essays og erindringer af de vigtigste videnskabsfolk fra perioden, i nogle tilfælde oversat for første gang til italiensk eller i første udgave.
Blandt forfatterne skiller Volta, Lavoisier, Landriani, De Saussure, Spallanzani, Ferguson, Franklin, Beccaria og Priestley sig ud, og de emner, der dækkes, spænder over forskellige felter og discipliner (fysik, kemi, mekanik, medicin, naturhistorie osv.). Se Riccardi, I, 217-18.
"Udvalget af pamfletter" blev udarbejdet af polygrafen Giovanni Francesco Soave (1743-1806) og videnskabsmanden Carlo Amoretti (1741-1816).
De første 12 bind er en del af den udgave, der blev udgivet i Torino, de resterende er en del af den udgave, der blev