Signé; Jêrome et Jean Tharaud - L’Ombre de la Croix [num. sur rives ; avec en...
Til salg1.490 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Jolie édition Mornay udgivet i samlingen 'Les Beaux Livres' (den 65. bind) af romanen af brødrene Jérôme og Jean Tharaud, illustreret af Feder med farvekompositioner i tekst og uden for tekst.
Et af de 542 eksemplarer på Rives-papir, dette nr. 357.
Beriget med en signeret håndskrevet forsendelse fra forfatterne 'à Albert Moinet...' og et 4-siders håndskrevet brev, også signeret af Jêrome og Jean Tharaud (se billeder).
Bind i halvkalveskind med hjørner, glat ryg prydet med en rig dekoration i guld. Guldhoved. Forsider og ryg bevaret.
Stand: godt bevaret indbinding, let slid i hjørnerne. Friskt og rent indvendigt. Smukt eksemplar uden skår.
Først udgivet i 1914, derefter oversat og genudgivet i 1920. I 1919 vurderede Paul Souday, tidskriftets chroniqueur, at L’Ombre de la Croix, 'førsteklasses dokument',
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.