Hubertus Hierl (1940) - Pablo Picasso während eines Stierkampfes in Fréjus (7...
Til salg3.725 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Vintage (1966) - Kunstnerudskrift på sølvgelsplader - fremragende stand. - på bagsiden kunstnerstempel samt noteret med blyant: billednummer, titel, sted og år for optagelsen - håndskrevet signatur - SAMLEREXEMPLAR
Fotografen Hubertus Hierl (født 1940) var med hans samtykke i stand til at fotografere Pablo Picasso under en tyrefægtning i Fréjus (Sydfrankrig – 7. august 1966). Et held! Fotografierne viser Picasso i et miljø, der var et af hans hovedtemaer gennem hele hans liv: tyrefægtning. Den komplette serie omfatter over 100 fotografier af Picasso og er den sidste omfattende offentlige dokumentation af ham.
Werner Spies, Picasso-ekspert og tidligere direktør for Centre Pompidou i Paris, skriver i bogen "Picasso ved tyrefægtningen": "Hubertus Hierls fotografier viser forventning, spænding og frygt... de viser, hvad Picasso ser og
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.