65 kr.

Charles Tante, DVD, komedie, I 1947 kunne en 21-årig ung mand klistre sin allerførste anmeldelse ind i sin splinternye scrapbog. Der stod: Endvidere medvirkede en gorilla. Den unge mand i det lidet farverige kostume var DIRCH PASSER. At dette farverige menneske i utallige farverige kostumer, senere, skulle skabe sensation, anede ingen.
10 år senere klædte han sig ud igen som Charles Tante, på ABC-Teatret. Alene synet af den 1.91 høje Dirch i skørter og tonyrer, fik latteren til at brage. Når han med stykkets kvindelige medvirkende satte sig ned og fik en lille passiar mellem os piger nærmede latteren sig krampe. Heldigvis blev teatersuccesen filmatiseret i 1959.
Omend filmen ikke kan medgive teatrets fine, intime facetter - og Dirchs fabelagtige tæft for improvisation - er den en festlig og farverig oplevelse. (Jo, det ER en farvefilm!) Da den verdensberømte farces forfatter, Brandon Thomas børn - to stilige englændere - så Dirch tumle sig som Charles Tante på SAGA Studio, udbrød de spontant, at han uden sammenligning var den morsomste, de nogensinde havde oplevet. - Og de havde set ikke så få verdensnavne i den rolle
Kan sendes for 36 kr ekstra
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indSidst redigeret: 27.11.2024 kl. 16:57 ・ Annonce-ID: 1713263