Billedgalleri
(1/4)
[Anonyme] - Essai sur l'Administration des Finances de la France, et la libé...
Til salg1.490 kr.
Beskrivelse
Originaludgave 1. udgave (1789) på fransk, Essai sur l'Administration des Finances de la France, et la libération des dettes de l'Etat, af Anonyme, 408 sider, i meget god stand med moderne halvlæder marmoreret binding. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Originaludgaven af dette essay, udgivet det første år af den Franske Revolution, indeholder forfatterens (anonyme) refleksioner over den gode forvaltning af de offentlige finanser og fordelingen af skatter.
Med hovedet optaget af administrative anliggender siden rapporten til kongen af M. Necker, den uro i sindet forårsaget af de debatter, der opstod mod ham og M. de Calonne, og det bevægede hjerte af de onde, jeg så truede med at ramme Frankrig, har jeg ment, at enhver borger pligtopfyldende burde gøre det til en hellig pligt at offentliggøre sine ideer og meninger. Jeg opfylder min opgave.
Moderne indbinding,
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 16999554 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 19.12.2025 kl. 15:08 |

