Xavier Marmier - Lettres sur l'Islande [Edition originale] - 1837
Til salg1.490 kr.
Beskrivelse
Xavier Marmier, Lettres sur l'Islande [Edition originale], en første udgave af denne rejsebeskrivelse på fransk fra 1837 med 361 sider, Bon tilstand, ædelægte tidsbunden i grøn demi-veau. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Originaludgave af denne vigtige rejseberetning til Island af forfatteren Xavier Marmier (1808-1892). Sjælden.
Conserveret i en antik bogomslag i dybgrønt halvskind, med rund ryg rigt udsmykket med små guldstempler, brunt læderstykke med bogstavet G, rosetter, titel i guldindrammede initialer. Prikkede kanter.
I 1836 sejlede korvetten La Recherche til Island med en videnskabelig mission, der havde til formål at studere landet ud fra forskellige perspektiver. Den blev ledet af hr. Gaimard, som var den første, der havde udtænkt idéen til denne ekspedition, og bestod af hr. Robert, geolog, hr. Lottin, ansvarlig for magnetiske observationer, hr.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.