Billedgalleri
Carsten Niebuhrs Rejsebeskrivelse fra Arabien og andre omkringliggende lande
Til salg
150 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Carsten Niebuhrs Rejsebeskrivelse fra Arabien og andre omkringliggende lande
Første bind - resumé i annoncen herunder
530 sider - hardback
Pris: 150 kr
Om bogen:
Et på alle måder imponerende og vægtigt værk! Carsten Niebuhr kender vi fra Thorkild Hansens "Det lykkelige Arabien", 1962 og fra pragtværket om det videnskabelige udbytte "Den arabiske rejse 1761-67", 1990. Men her er det Niebuhrs egen rejsebeskrivelse fra den ambitiøse og tragiske videnskabelige ekspedition, som kun han overlevede, der omsider er oversat til dansk. Han er en god og levende fortæller med masser af interessante iagttagelser og historier ud over sine positionsbestemmelser. Bogen er et flot udstyrsstykke med 73 kobberstik. Værket har fået flotte og store avisanmeldelser - det er et hovedværk i dansk ekspeditionshistorie.
Jeg tager gerne kontanter eller mobile pay.
Se også mine mange andre annoncer.
Kan afhentes i Tårnby. Kommer dagligt til Nyropsgade i centrum af København og regelmæssigt til Hagedornsvej ved Gentofte og Grauballe ved Silkeborg, så vi vil også kunne aftale afhentning der.
Jeg er ikke fan af fiks og færdig konceptet, men jeg har været på DBA som valideret bruger siden 2021 og jeg sender selvfølgelig gerne direkte - eksempelvis med DAO, GLS eller PostNord (i god og sikker indpakning) på købers regning og risiko.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 18.12.2025 kl. 15:03 ・ Annonce-ID: 16973278

