
Billedgalleri
100 sydfranske fristelser: à la provençale af Emilie Horn Andersen
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 14 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Flot kogebog med retter inspireret af det provencalske køkken. For alle madelskere.
Det der adskiller det provencalske køkken fra andre franske køkkener er, at det er blevet påvirket af både Nordafrika, Italien og det øvrige Frankrig. Derfor indeholder køkkenet og dermed også denne kogebog retter som er tyvstjålet fra disse lande fx pizza og risotto. Bogen er inddelt i hors dóeuvers, forretter, salater, tilbehør, omeletter, fisk & skaldyr, kød & fjerkræ og pizza & pasta. Hvert kapitel indledes med en kort præsentation af kapitlet og hver ret er illustreret med et helsides farvefoto. Bagerst i bogen er der opslags register over ingredienserne. Bogens inspiration kommer fra forfatter Emilie Horn Andersens mange ophold i familiens hus i Provence. Her har hun besøgt markeder med friske råvarer og været til madfestivaler. Hun har lært at elske de simple menukort og enkle retter som indeholder få ingredienser og intense smage.
Bog med lækkert layout, korte overskuelige opskrifter, der indeholder ingredienser som kan købes i Danmark, og så er opskrifterne suppleret af flotte farvefotos
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 15.12.2025 kl. 12:55 ・ Annonce-ID: 16901316
