
Billedgalleri
Hvalp 8 måneder
Til salg
5.000 kr.
Varebeskrivelse
Alder: 8 måneder
LÆS HELE OPSLAGET!
Det er med tungt hjerte at jeg desværre bliver nødt til at finde verdens bedste nye hjem til min elskede Cayro..
Da mine arbejdes tider har ændret sig, har jeg desværre ikke ligeså meget tid til Cayro som før, eller som han fortjener. Jeg søger derfor verdens bedste nye hjem til ham.
Cayro er den gladeste hund, som stadig er hvalp- 8 måneder gammel. Han er en blanding at rottweiler, pressa canario og hyrdehund. Han kan med ALLE hunde, og elsker bare at lege (Cayro er hurtig og god til at vise at han er den yngste). Han er 100% renlig og kan de basale kommandoer som: sit, dæk, giv pote, vente, på plads og fokus. Cayro skal dog have lidt hjælp/støtte til at lære at gå i snor når der er andre- han er rigtig god til at gå i snor når man går alene med ham, men er der andre hunde eller mennesker som han kender vil han rigtig gerne snakke og kan godt komme til at trække, det er dog kun når han ser andre hunde, eller hvis der er mange der går tur med ham (han bliver bare rigtig glad)
Cayro er vaccineret, sund og rask, har fået ormekur og ekstra tjek fra dyrelægen, så en rigtig dejlig sund, ernærgisk hund!
Cayro elsker at komme ud og løbe frit i naturen (han er god til at komme når man kalder) men elsker også at blive nusset og få en masse kærlighed!
Cayro kan være alene hjemme (piver, gør eller hyler ikke!) dog kan han godt have lidt svært ved at lade toiletpapiret være, hvis han keder sig for meget.. Han har ALDRIG bidt i møbler, det er kun papir/toiletpapir han kan have svært ved at lade være..
Han ELSKER at træne, og hvis det stod til ham ville han gerne gå tur og træne med godbidder hele dagen. Så han er virkelig dejlig nem at lære nye ting, og ved for det meste godt selv, når han gør noget forkert.
Han kan med børn, og elsker dem, men kan nogle gange godt have lidt svært ved at forstå at han godt kan virke lidt voldsom, da han bare så gerne vil dem.
Cayros og min drøm er at han kan komme ud på en gård/hus, eller ihverfald noget med have hvor han kan få lov til at løbe og lege. Cayro ønsker at han kommer ud til en familie hvor de vil tage ham til sig og elske ham ligeså højt som jeg gør nu.
Cayro er en hund der skal ses, og komme ud til de helt rette ejere med massere af kærlighed, tid, plads og overskud til ham.
- Jeg forbeholder mig retten til at beholde ham, hvis jeg ikke synes det er det rette match for Cayro.
Cayro befinder sig i Odense.
Han vil få alle hans ting med, legetøj, kurv, mad, godbidder hundebog osv. Dog følger hans snor ikke med, men hans sele følger med.
Skriv gerne ved interesse for Cayro.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 14.12.2025 kl. 20:05 ・ Annonce-ID: 16886291