Billedgalleri
5 krone sølvmønt Anne Maries bryllup 1964
Til salg
100 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
5 kroners erindringsmønt i sølv (.800) i anledning af Prinsesse Anne-Marie og Kong Konstantins bryllup den 18. september 1964
Forsiden har portræt af Kong Frederik IX. Inden for den dobbelte rand står der: FREDERIK IX KONGE AF DANMARK. Nederst ses møntmærket.
På bagsiden står der langs den dobbelte rand PRINSESSE ANNE-MARIES BRYLLUP 18-9-1964. I midten et portræt af Prinsesse Anne-Marie. Forneden står 5 KRONER.
Det vakte stor glæde i den græske kongefamilie, da den unge kronprins Konstantin i januar 1963 forlovede sig med prinsesse Anne-Marie. Det danske kongepars begejstring var præget af kendskabet til den græske trones traditionelle mangel på stabilitet.
Den græske kongefamilie havde gerne set, at brylluppet blev holdt allerede i efteråret 1963 i forbindelse med det græske kongehus' 100 års jubilæum, men det danske kongepar fastholdt, at Anne-Marie, der endnu gik på Zahles Skole i København, skulle være 18 år, før hun blev gift.
Brylluppet mellem Kong Konstantin II af Grækenland og Prinsesse Anne-Marie af Danmark fandt sted i Athen den 18. september 1964. Den gamle græske konge Paul var død den 6. marts 1964, og den 23-årige Konstantin var nu konge. Det unge kongepar fik kun 3 år på den græske trone, inden de blev afsat af militærjuntaen og måtte flygte.
Herefter bosatte de sig i London, hvor familien blev udvidet med to børn til i alt fem: Alexia, Pavles, Nicolaus, Theodora og Philippas. mønten er ikke cirkuleret men rørt men i super fin stand Mønten er Ø 33 mm. Sølv promille 800. Vægt 17 gram.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 13.12.2025 kl. 18:52 ・ Annonce-ID: 16846494