Billedgalleri
Brændevinsgrisen/ Brændevin bjesk og bitter, Holger Rasmussen/Johannes Larsen/H
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Brændevinsgrisen/ Brændevin bjesk og bitter, Holger Rasmussen/Johannes Larsen/H Lyngby Jepsen, emne: mad og vin, OPDATERING 16/10/24: BOGEN TIL HØJRE ER SOLGTMEN JEG HAR DEN I EN ANDEN HARDBACK UDGAVE
Det er ved at være tid til at samle bær, urter og frugter til kryddersnaps, og så er det godt at ha’ litteraturen i orden.
Jeg sælger disse to klassikere indenfor fremstilling af kryddersnaps og bitter.
1) Brændevinsgrisen, som er relanceret af Coop Danmark, men denne udgave er fra 1966. Skader på smudsomslag, men selve bogen er fin og velbevaret.
Pris 100kr SOLGT
Forlaget skriver: “Brændevinsgrisen fortæller om brændevin og om hvad man kan sætte på den. Den udkom første gang i 1947 og har i dag klassikerstatus. Det skyldes dels at det var lykkedes forfatteren at få indsamlet mange sjældne opskrifter lige før de gik i glemmebogen, dels at hans gode ven Johannes Larsen forsynede bogen med tegninger af ca. 40 forskellige urter. Bogen kan altså både læses som et spændende kulturhistorisk og folkloristisk skrift, samtidig med at man kan nyde Johannes Larsens fine og meget præcise stregtegninger.”
2) Klassikeren af Hans Lyngby Jepsen: “Brændevin, bjesk og bitter”. Meget fin stand.
Pris 75kr
Hvis man ønsker det , kan man købe de to smukke glas på billederne. Det ene er slankt, det andet buttet, men begge meget kraftige i foden og Holmegaardsagtig i sit udtryk. De passer lige til en smagsprøve af de gode varer.
Jeg sender gerne.
Se gerne øvrige annoncer
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 2.3.2025 kl. 10:48 ・ Annonce-ID: 1683215