Billedgalleri
(1/4)
Monaco - Codex Gigas - 2024
Til salg3.353 kr.
Beskrivelse
Codex Gigas, illustreret udgave af Monaco, unik håndlavet replica i ægte fårehud læder, 624 sider, latin tekst, med trææske. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Djævlens Bibel, også kendt som Gigas Codex, er et af de mest gådefulde og fascinerende håndskrifter fra middelalderen.
75 kilo. 624 sider. Dette er vægten af det mystiske kodeks, som bogstaveligt talt betyder 'stort bog', og som anses for at være det største middelalderlige manuskript i verden. Denne tunge manual, skrevet på latin, indeholder en mørk legende, der begyndte i Podlažice Kloster i Bøhmen (nu en del af Tjekkiet) i 1230. Det er også kendt som Djævlens Bibel.
Ifølge eksperter tog det omkring 30 år at skrive en bog, der indeholder Det Gamle og Det Nye Testamente; to værker af Flavius Josephus: Ars Medicinae, eller Medicinens Kunst; Isidores Etymologier; en kalender; og Kronikken om bøhmere af
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 16823743 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 13.12.2025 kl. 06:04 |