Billedgalleri
Digital tinglysning for studerende, 2. udgave, Peter Mortensen
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 18 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Helt ny - uåbnet/med prismærke
”Digital tinglysning for studerende”, Peter Mortensen. Hæftet indbinding, 2. udgave. Udgivet i 2019 af Karnov Group. 210 sider, illustreret.
Bogen er helt ny og ubrugt.
Bogen kan sendes med Bring / Instabox for kr. 41,-
Beskrivelse af bogen:
Peter Mortensens "Digital tinglysning for studerende" giver jurastuderende og praktiserende advokater, der til daglig arbejder med tinglysningsspørgsmål, et godt overblik over de væsentligste regler omkring digital tinglysning af ejendomsrettigheder.
Bogen gennemgår rettigheds- og ejendomsbegreber i tinglysningsloven, samt deres betydning ved lovgivning såsom udstykningsloven og de nye regler om bygningsregistrering på fremmed grund. Derudover behandler bogen også omsætningen af fast ejendom, sikringsakter og prioritets- og gyldighedsvirkning.
"Digital tinglysning for studerende" er skrevet af dr.jur. Peter Mortensen, der er professor i formueret ved Københavns Universitet.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 11.12.2025 kl. 23:05 ・ Annonce-ID: 16790485
