Billedgalleri
MONICA BACKSTRÖM MITT GLAS, bog svensk glas
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 16 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
En super bog om svensk glaskunst og Kosta Boda og Kunstner BACKSTRÖM, Monica, skrevet af Forfatter Gunilla Petri.
(Jeg har en anden bog om backström “ Speglingar1963-1993”, som er lige så god).
Bogen er på svensk, med 4 side engelsk opsummering bagerst i bogen.
Bogen afslutter med en biografi af Bäckströms Liv og arbejde.
Hel ny, aldrig brugt, i perfect stand.
Størrelse 25 x 17 cm / 96 sider
Udgivelsesår 2005, paperback.
Här framträder en ”ny glaskonst”, en konst som söker sig till det minimala, till smycket. Från det traditionella eller mycket omfattande formatet, som väggutsmyckningar. Ändå finns allt detta sida vid sida hos den prövande och nyfikna Monica Backström. ”När jag kom till Boda hade jag inga skygglappar. På grund av min totala okunskap om glas vågade jag ta språnget och bröt mot gängse tradition. Det var bra,” säger hon själv.
Monica Backström, var en av Sveriges mest framgångsrika glasformgivare, som kunne se tillbaka på trettiofem år på Boda glasbruk i Småland.
Monica døde i 2020.
Bog opsummering dansk:
Monica Backström var en succesfuld designer og fornyer af svensk glaskunst.
Monica Backström voksede op i et kunstnerisk hjem, og familien omgik kunstnere, designere og arkitekter.
I 1964 fik hun prøveansættelse på Boda glasværk, og året efter fik hun et fast job.
Monica Backström arbejdede på glasværket i næsten fyrre år.
Bogen fortæller os alt dette og om hendes gennembrud. På Aveny Kristall i Stockholm i 1967 blev hendes installation Glasyra, skabt med to arkitekter, udstillet.
Udstillingen havde glaskreationer med metalgenstande som f.eks. bølgende opalinfade og skåle, halvtransparent farvet glas, stellet Blomyra med poleret dekoration af pop-inspirerede blomster og blomstrende, skinnende sølvagtige genstande i såkaldt nysølv, en moderniseret gammel teknik.
Bogen dækker hendes arbejde med mode i 1960'erne. Monica Backström arbejdede også med mode. Hun skabte også smykker, der matchede hendes tøj.
Hun var medlem af Vet Hut AB, der blev startet i 1971 af ti designere på glasværkerne Åfors og Boda, blandt andre parrene Ulrica Hydman Vallien og Bertil Vallien samt Ann og Göran Wärff.
Det var i 1970'erne, at Monica Backström skabte nogle af sine mest populære glasprodukter. Hun lavede æg, svampe, sten og skaller.
Der er billeder af det let romantiske stel Zelda, som blev en storsælger.
Der er billeder og tekst, der viser værker i klart glas som Linnéa, Kaptajn og Bella Boda.
Bogen dækker 80'erne, hvor alle de svenske glasværker blev ramt af en krise.
I 1980'erne fortsatte hun med at designe humoristiske og anarkistiske glaskreationer som serien Rum, små og store, nogle gange på højde af en mand, koniske glasskulpturer i farvet folieret glas.
begyndelsen af det nye årtusinde kom de farverige Moonlanding og Moonrockers, der brugte avancerede teknikker. Halo er navnet på en smykkekollektion af ringe og halskæder med farvede pips indkapslet i klart glas, nogle gange sandblæst eller poleret, med stive sølvringe.
Bogen nævner hendes 18 offentlige udsmykningsværker, mange af dem i det svenske Småland, for eksempel Strandhugg, til kollegiet i Kalmar i 1993.
Efter sin tid på Kosta Boda designede hun smykkekollektioner.
Kan købes med fiks færdig eller med overførsel til MobilePay og forsendelse til pakkeshop for 45 kroner.
Kan afhentes i Hillerød.
Bog svensk glas, bog glaskunst, bog moderne glas, studioglas,
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 11.12.2025 kl. 11:34 ・ Annonce-ID: 16765151
