Billedgalleri
(1/3)
Janiformt hoved - Buyu - DR Congo
Til salg1.490 kr.
Beskrivelse
Tête janiforme, et Buyu-kulturens genstand fra Den Demokratiske Republikken Congo, provenance: privat samling. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Denne uge deler jeg med jer en bemærkelsesværdig samling af genstande indsamlet i Den Demokratiske Republik Congo i 2000'erne af en rejseglad person med stor viden om traditionelle kunstformer.
Det drejer sig om dele, der udkommer for første gang, aldrig udstillet eller tilbudt til salg tidligere.
På denne samling findes nogle uundværlige stykker: en smuk stor Nkishi Basongye; en Bakongo-figur uden hænder; en Katanda-statuette med løftede arme, brugt under Bwami-ritualerne; et meget smukt Buyu Bembe-jævnansigtshoved; et gammelt Bakongo-kors; en Songye-pibe og en Bakongo, der er smukt udskåret; en Kela-statuette med uovertruffen æstetik; en Lengola-statuette med en geometrisk krop; en Nyanga-maske, noget uhyggelig; nogle
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 16594622 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 6.12.2025 kl. 05:12 |