125 kr.

Stand: Brugt - men i god stand
Fritz Jürgensens tegninger og Gyssebogen, Fritz Jürgensen, genre: humor, Fritz Jürgensens tegninger og Gyssebogen af Fritz Jürgensen. Indledning ved Godfred Hartmann. Udgivet 1996. 3. udgave. Gyldendalske Boghandel. Nordisk forlag. Normal god stand.
Fritz Jürgensen levede 1818-1863. Han lærte urmager-håndværket i København og i Schweiz efter familiens ønske, selv om han hellere ville være kunstmaler.
Han blev gift med sin kusine Lise i 1842. De får en datter, hvorefter Lise dør. Datteren vokser op hos svigerforældrene. Den sørgende enkemand Fritz Jürgensen udvikler sig til en lidt aparte, indesluttet type, der søger trøst i flasken. I tidens løb laver han en lang række tegninger beregnet på familie og venner.
Tegningerne var forsynet med rammende replikker eller beskrivelser. Mange var både vittige og satiriske, men de var ikke beregnet på offentliggørelse. De første tegninger blev først offentliggjort 1860, få år før Fritz Jürgensens død. "Gyssebogen" er skrevet i 1843 til tegnerens nevø Frederik Nees, og den blev først offentliggjort 1920.
På trods af det private præg og tegningernes alder, har de skarpe portrætter så meget almen interesse, at hans ordvalg i dag indgår i det danske sprog.
.
Vær venligst opmærksom på, at forsendelse / afhentning og betaling aftales direkte / separat.
Jeg bruger ikke ”Fiks færdig”.
,
O B S.: SE OGSÅ MINE ANNONCER PÅ MANGE ANDRE SAMLERSAGER / MODELBILER PÅ DBABoost.
.
Ved henvendelse uden om DBA, oplys Ref.:
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indSidst redigeret: 12.4.2025 kl. 12:32 ・ Annonce-ID: 1636084