Billedgalleri
Britannicus, Jean Racine
Til salg
100 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
FOR TRYG OG HURTIG HANDEL...RING ELLER SEND SMS TIL: 22969779
SENDER MEGET GERNE MED DAO ELLER GLS ELLER DU KAN HENTE I KBH. NV
Tragedie i fem akter
Det blev første gang opført den 13. december 1669 på Hôtel de Bourgogne i Paris.
Britannicus er det første skuespil, hvor Racine skildrede romersk historie. Historien om moralske valg har Britannicus som emne, søn af den romerske kejser Claudius og arving til den kejserlige trone. Britannicus' tronfølge blev dog overtaget af Lucius, senere kendt som Nero , og søn af Claudius' kone Agrippina den Yngre .
Racine skildrer Neros sande natur, som den afsløres af hans pludselige begær efter Britannicus' forlovede Junia. Han vrister sig fri fra sin mors dominans og planlægger at myrde sin adoptivbror. Nero er mindre drevet af frygt for at blive væltet af Britannicus end af kærlighedskonkurrence.
Hans begær efter Junia manifesterer sig i sadisme over for den unge kvinde og alt, hvad hun elsker. Agrippina portrætteres som en besiddende mor, der ikke vil acceptere tabet af kontrol over hverken sin søn eller Imperiet.
Selv om han har givet navn til stykket, er karakteren Britannicus mindre betydningsfuld end Agrippina og Neros.
Oversat af Max Lobedanz og med forord af både oversætteren og forfatteren
Trygt i 300 nummererede eksemplarer, hvoraf 150 eksemplarer blev sendt i handelen. Dette eksemplar er med tomt nummerfelt og altså ikke nummereret
Kandrup & Wunsch Bogtrykkeri 1954 - Kartonbind og i fin stand
Se evt. mine romaner & biografier under:
2400 romaner & biografier
Sender gerne med GLS eller dao
Kan evt. bringes i Københavnsområdet for 50,-
Se alle mine annoncer under fanen:
SE SÆLGERS ANDRE ANNONCER
SB
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 27.11.2025 kl. 18:11 ・ Annonce-ID: 16346931

