Billedgalleri
Søde Carlo søger nyt blivende hjem
Til salg
500 kr.
Varebeskrivelse
Alder: 5 måneder
Carlo er en blanding af standart gravhund og cocker spaniel, pels og aftegninger som det første og størrelse som det sidste.
Vi har købt Carlo hjem fra hans første familie, da det desværre var et rigtig dårligt match for alle og derfor er det vigtigste for os nu, at finde det helt rigtige hjem til ham, så han for alt i verden ikke bliver kastebold.
Han er den sødeste, kærligste, gladeste dreng - en kæmpe energi bombe! Men pga de sidste tre måneder af hans korte lille liv, er han også en hund der kræver en del træning, så det skal man være 100% indstillet på.
Carlo har været socialiseret de første måneder af hans liv på lige fod med sine søskende og de er alle faldet til i gode blivende hjem og melder alt godt.
Han var den største i kuldet og den mest dominerende, dog også den mest lærenemme og kontaktsøgende.
Vi har haft ham hjemme igen i en lille uge og har erfaret at han er utrolig glad for os alle, to voksne, tre børn på 3,6 & 13 år. Men han har brug for regulering, da hans energi og iver hurtigt tager overhånd og kammer over i for voldsom leg, hvor han napper som yngre hvalpe gør, det er bare ikke så sjovt, når man er så stor og stærk som Carlo efterhånden er.
Han har en gang vist tænder og gøet da jeg kom for tæt, på et tidspunkt han lige havde fået et aktiverings legetøj med godbidder i - så der skal trænes hårdt på at aflevere legetøj og lignende med noget mere lækkert, så han ikke ender med at blive mad-aggressiv eller våge over legetøj. Vi har dog kunne nusse ham under alm fodringer uden problemer.
Han er ikke vandt til at køre i transportbur/kasse, men har siddet på skødet og det går fint, men er ikke optimalt, så også her skal der trænes.
Carlo har ikke fået mange gåturer hos tidligere familie, men her de sidste mange dage har han været ude 5 gange om dagen og det går virkelig godt, han er ikke altid lige nem at få til at sidde stille når man skal have sele på, men det bliver bedre og bedre. Han er også ved at lære, at man går i venstre side og han trækker ikke, medmindre han opdager et dyr eller lignende.
Vi mærker tydeligt, at mange ting er nye eller ligger langt tilbage, så vi oplever alt på ny med ham, nøjagtig som havde han været 10 uger gammel.
Han virker til at kunne fint med andre hunde og ville gavne af en ældre afbalanceret han eller tæve han kunne lære og læne sig op af ❤️
Han er renlig, elsker at putte, nusse og kysse - har sovet i seng med sine mennesker og knytter sig hurtigt han er meget hengiven og taknemmelig.
Han kan være usikker overfor fremmede og hvis de så også er usikre gør han - så igen skal der her trænes med en masse besøg både hjemme og ude hos og med folk der er blevet udstyret med lækre godbidder, når han først forstår, at de intet ondt vil ham, hopper han af glæde og kan ikke få nok af opmærksomheden.
Han har ikke lært at være alene hjemme, men her er vi allerede godt igang og er oppe på en 1,5 time uden problemer, så her skal man bare fortsætte når først Carlo er faldet til, vi ser ikke det bliver et problem.
Med rette træning er vi 100% sikre på at Carlo bliver verdens bedste følgesvend, med den glæde, iver og kærlighed han allerede ligger for dagen, hvad man investerer i ham får man tifoldigt igen.
Vi forestiller os at Carlo lander hos en familie uden hjemmeboende børn, da den første familie havde seks hjemmeboende børn og dem har han ikke haft lige gode oplevelser med hele tiden, men så igen, vi oplever ikke noget ift vores børn, så længe vi er der til at regulere og guide.
Han ville være eminent til jagt, men også bare som familie hund, hos en aktiv familie, der hellere tager hunden med end lader den være alene hele dagen.
Det er krav at man ønsker at gå til træning med ham og også træner i hjemmet samt at vi får lidt billeder og tekst i ny og næ det første års tid
Ja I kan godt mærke at vores hjerte bløder for ham ikke ❤️ 🩹
Hvis vi havde tiden, beholdte vi ham selv ❣️ men vi har en bror til Carlo også - to hunde, to plejebørn, en teen, et gammelt bondehus med stor have er rigeligt til os, han fortjener mere end hvad vi kan give i det lange løb.
Hvis søde Carlo har vagt din interesse så skriv, jeg kan sende et link til den side hvor alle Carlos søskende er samlet, her kan man også se Carlo fra lille ny og hans første måneder hos os - skriv gerne lidt om dig/jer selv og så tager vi den derfra.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 27.11.2025 kl. 14:46 ・ Annonce-ID: 16342250
