Fabliaux du Moyen Age af Pierre-Jean-Baptiste Legrand d'Aussy og Yvonne Vaulpré-Debeauvais, illustreret udgave, begrænset og nummereret 491 af 700, udgivet i 1999 af Éditions du Cadran. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
LEGRAND D'AUSSY (Pierre-Jean-Baptiste). Middelalderens fabliaux. Editions du Cadran, 1999.
In-4, illustreret udgave af Yvonne Vaulpré-Debeauvais med 12 miniature uden for teksten placeret under passe-partout og mange ornamenter og initialer reproduceret i hånden med skabelon af ateliererne fra Lys i Paris. Oversættelse af Pierre-Jean-Baptiste Legrand d'Aussy.
Begrænset oplag på 700 nummererede eksemplarer på Rives-papir af ren chiffon, dette nr. 491.
Forlagsindbinding i fuldt violet fløjl, forsiden og ryggen prydet med broderet titel, metalhjørner, alle kanter gildede, forstykker af lilla silke moiré, udført af værkstederne for
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.