Billedgalleri
Orville Les Paul Custom 1997
Til salg
9.000 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - med synlige brugsspor
Guitartype: Elektriske guitarer
Sælger denne fine Orville Les Paul Custom, som er produceret på den japanske Fujigen fabrik i 1997. Orville er tilsvarende for Gibson hvad tidlig Squier (og senere Fender Japan) er for Fender. Gibson gav i 90’erne produktionslicens til at de lovligt kunne bygge instrumenter under navnet Orville.
Dette eksemplar er en rigtig player, som er blevet elsket og spillet på i mange år. Derfor har den masser af fed, ægte patina. Dog intet tegn på hovedbrud.
Den har modsat de fleste Orville LPC’ere et rigtigt ibenholt gribebræt, hvilket indikerer at den har fået nogle af de fede stykker træ - dette er også i tråd med den relativt lette vægt, i hvert fald når vi snakker “nyere” Les Pauls. Den har fået opgraderet potmetrene tidligere i sin levetid ifølge tidligere ejer.
Båndende er jo som de er på ældre guitarer, som er blevet brugt, men den er bestemt i spilbar stand. En polering ville nok være fint på et tidspunkt, og det er der nok bånd til.
Den kommer i en fed Gibson USA hardcase fra 90’erne.
Såfremt du er interesseret smækker jeg et sæt nye 10’ere på og giver gribebrættet lidt kærlighed i samme omgang. Men nu starter vi lige med føleren her.
Kan afhentes i Aarhus C. Bytte er kun interessant med følgende:
- En fed jazzmaster, gerne japansk eller med nitrolak.
- Delbytte med Gibson J-45 + penge din vej
- Gibson SG el. Les Paul Special
- Japansk vintage strat fra enten Tokai eller Squier (JV)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 18.11.2025 kl. 14:09 ・ Annonce-ID: 16065830