Denne Parker Snake eyedropper pen har sølvoverflader med to smaragdfarvede slanger og en 18 karat guldspids, en fin kombination af håndværk og funktion. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Slanger
La Parker Snake er legendarisk blandt samlere af kuglepenne; en eyedropper-pen af sort ebonit med en overflade af sterling sølv, to filigran-orme med indlagt smaragd i øjnene. Den ene snoer sig omkring cylinderen med et glat område til gravering af ejerens navn, og den anden glider i låget. Disse penne er mellem 130/140 mm lange og er udstyret med en guldbelagt Lucky Curve-nib størrelse 3.
Der synes ikke at være et enkelt mønster i designet af slangens rynke, så vi kan se den sno sig opad eller nedad, både i kroppen og i hætten.
Der findes heller ikke to ens filigraner; hver enkelt er resultatet af et unikt kunstnerisk arbejde. Selvom de er inspireret af en
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.