Billedgalleri
(1/4)
18 karat (750) guld - 560,00 ct granater - Halskæde
Til salg2.049 kr.
Beskrivelse
Ny halskæde i 18 karat gult guld med 43 mørke granatperler, samlet ca. 560 ct, længde 52,7 cm, vægt 113 g, olivenformet lås i 18K guld. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Sedans af reservationspris
Granatskæde af perler, håndlavet perle for perle på højkvalitets tråd i et elegant design. Olivelukning i 18 karat gult guld.
Navnet "granat" stammer fra det latinske "granatum", der betyder "granatæble", på grund af dens røde farves lighed med frugtens kerner. Det er en ædelsten, der har været værdsat siden bronzealderen for sin skønhed og anvendelighed. Den er blevet brugt gennem tiden af forskellige kulturer til forskellige formål.
Ægypterne brugte dem i grave og forbandt dem med evigt liv og solen. Romerne brugte dem også til at lave smykker, dekorative genstande og amuletter. Allerede i middelalderen blev granater betragtet som en beskyttende sten, der
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 15944434 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 15.11.2025 kl. 05:22 |