Billedgalleri
Kyoto eller De unge elskende i den gamle kejserstad – Yasunari Kawabata
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 13 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - med synlige brugsspor
Smuk og poetisk roman af Nobelpristageren Yasunari Kawabata. Bogen (opr. Koto, 1962) er en af hans mest elskede fortællinger – en fin og stille skildring af kærlighed, kultur og traditioner i det gamle Kyoto.
Romanen følger den unge kvinde Chieko, der vokser op i Kyoto i en velhavende, barnløs familie. Da hun opdager, at hun muligvis har en tvillingesøster, konfronteres hun med spørgsmål om oprindelse, tilhørsforhold og livsvalg. Fortællingen er tæt vævet sammen med Kyotos årstider, håndværk og ritualer og kredser om spændingen mellem den gamle kultur og det moderne liv.
Dansk udgave, trykt i Danmark (1960’erne).
Indbundet med smudsomslag, i pæn stand med lette brugsspor.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 12.1.2026 kl. 20:36 ・ Annonce-ID: 15910621
