
Billedgalleri
Hadets bånd af Svend Åge Madsen – Gyldendals Bogklub (1978)
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 13 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - med synlige brugsspor
Stand: Flot stand med originalt smudsbind, lette brugsspor
En roman fra 1978 af den prisvindende danske forfatter Svend Åge Madsen. Kendt for sine komplekse fortællinger og stærke psykologiske portrætter.
Romanen undersøger hadets natur og de relationer, der binder mennesker sammen gennem konflikt, afhængighed og magt. I stedet for at skildre had som en entydig følelse fremstilles det som et komplekst net af forbindelser, der kan være lige så stærke og vedvarende som kærlighed.
Fortællingen udfolder sig gennem forskydninger i perspektiv og tid, hvor personernes liv og handlinger spejler hinanden og afslører, hvordan had kan strukturere identitet og livsforløb. Årsag og virkning er ofte uklare, og relationerne fremstår som systemer, ingen fuldt ud behersker.
Med Hadets bånd fortsætter Svend Åge Madsen sin karakteristiske, intellektuelle udforskning af menneskelige relationer. Romanen kombinerer psykologisk indsigt med filosofisk refleksion og formeksperiment og regnes som et væsentligt værk i hans 1970’er-forfatterskab.
Et spændende stykke dansk litteratur til samlingen.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 12.1.2026 kl. 05:57 ・ Annonce-ID: 15887827





