
Billedgalleri
Signal -nazisternes propaganda billedblad
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 14 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
"Signal. Nazisternes propaganda-billedblad i Danmark under Anden Verdenskrig" er en sindssygt flot bog om nazisternes billedblad, som udkom i Danmark under 2.verdenskrig.
Set brugt til 225 -men udsolgt.
Udgivet 1979 af forlaget Komma, 208 sider, stort format med mange fotos og gengivelser af hele sider, tekst og analyse af Viggo Haarlev, indl ved Karsten Fledelius.
Signal var effektiv propaganda skabt a Goebbels og udkom fra maj 1940 til april 1945.
Der kom et nyt ugeblad i kioskerne kort efter, at Danmark blev besat den 9. april 1940. Signal var tysk med moderne layout og en imponerende billedside. Det blev trykt i høj kvalitet på Europas mest moderne trykkeri. Signal skulle overbevise folk om, at forholdene i Tyskland var paradisiske. Da krigslykken siden vendte, satte bladet ind med skræmmekampagner. Det skulle nu skabe opbakning til Hitlers krig, der blev præsenteret som den eneste redning fra et sovjetisk rædselsregime og fra en amerikansk domineret verden med moralsk og økonomisk fordærv.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 12.11.2025 kl. 20:09 ・ Annonce-ID: 15876247


