Billedgalleri
(1/4)
Stor anhænger lavet af antikt sølv - Sølv, 262 g. - Indien - Gujarāt
Til salg2.049 kr.
Beskrivelse
Stor antik sølvhalskæde fra Gujarat med geometrisk blomsterdesign og grøn halvædelsten, et håndværk fra Rabari og Ahir. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Stor anhænger lavet af antikt sølv. Små blomster er udført i et geometrisk design og er i midten prydet med en grøn halvædelsten.
Anhængere som denne er et symbol på status og rigdom og en vigtig del af traditionen, især for Rabari- og Ahir-stammene i Gujarat. De bæres ved særlige lejligheder som bryllupper, fester og religiøse ceremonier.
Håndværket og symbolikken af disse vedhæng gør dem til et yderst værdifuldt kulturartefakt af Gujarats rige arv.
Højde: 14,5 cm – Bredde: 14 cm – Vægt: 262 g.
Vigtig information:
På grund af de komplekse kulturregler kan vi kun sende denne vare inden for EU samt til Storbritannien eller Schweiz.
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 15752651 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 9.11.2025 kl. 05:10 |