Billedgalleri
(1/4)
Anatomisk model - Træ - 1960-1970 - Mid-Century Modern træskulptur af en bana...
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
En håndmalet træskulptur af en bananpalme fra midten af det forrige århundrede, inspireret af italiensk midtcentury-design og Brendel-botanikform til udstilling eller undervisning. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Mid-Century Modern træskulptur af en bananplante. Skulptur af en bananplante i udskåret træ med sammenflettede blade. Håndlavet og malet, vintage botanisk muligvis undervisningsmodel/skulptur af en banantræ – håndmalet træ, realistisk.
Periode: 1950'erne
håndmalet træ
Slidt, med synlig patina og noget slid, der er i overensstemmelse med alder og brug.
Højde: 40 cm
Diameter: 36 cm
Stil: Italiensk moderne, mid-century vintage
Nøgleord
Botanisk model, Robert Brendel-stil, bananplante-model, pædagogisk undervisningsmodel, håndmalet træ, italiensk folkekunst, Wunderkammer, kuriositetskabin, vintage botanisk skulptur, 1950'ernes
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 15714439 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 8.11.2025 kl. 05:59 |
