Billedgalleri
Stephen Hawking - En fortælling om venskab og fysik - Leonard Mlodinow
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Stephen Hawking var en af fysikkens helt store tænkere. Bag hans komplekse teorier og lammende handicap, var også et varmt menneske og en god ven. For alle med interesse for den moderne fysiks største superstar. - Indb. med omslag, som ny.
Stephen Hawking er en af de mest anerkendte og populære skikkelser i den moderne fysik. I 2003 bad han den teoretiske fysiker Leonard Mlodinow om at skrive en bog sammen med sig, og det blev starten på en venskab og samarbejde over otte år. Bogen her beskriver deres arbejdsproces, og hvordan Mlodinow langsomt kommer til at kende den skrøbelige fysikere ud og ind. Her fortælles om alt fra rødvinsaftener til den store kærlighed til kvinder og til livet, om Hawkings frygt for ensomhed og skrøbelighed, om kosmologi og døden. Mlodinow nåede at skrive to bøger sammen med Hawking, inden Hawkings død i 2018
Vurdering
Mlodinow tager os bag fysikerens kulisser og beskriver mennesket Hawking. Bogen dvæler en anelse ved fysikken, men fokus ligger især på Hawkings turbulente kærlighedsliv, hans krops begrænsninger og hans appetit på livet. En absolut rørende bog om en af de helt store både tænkere og personligheder på fysikkens scene, der om nogen evnede at tage kompleks fysik fra forskerverdenen til mainstream
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 6.11.2025 kl. 18:08 ・ Annonce-ID: 15677125


