Billedgalleri
Strejflys – Træk af dansk videnskabs historie 1917–92
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 18 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Emne: Historie
Redigeret af: Olaf Pedersen
Forlag: Munksgaard, København
År: 1992 (1. udgave, 1. oplag)
ISBN: 87-16-10559-1
Udgivet i anledning af forlaget Munksgaards 75-års jubilæum i 1992.
Et smukt illustreret og veldokumenteret værk, der belyser den danske videnskabs udvikling gennem det 20. århundrede – med bidrag fra førende forskere som bl.a. Ove Nathan, Abraham Pais, Troels Dahlerup og Egill Snorrason.
Bogen giver et overblik over udviklingen i dansk videnskab fra 1917 til 1992, fortalt gennem en række tematiske og episodiske nedslag – “strejflys” – snarere end en sammenhængende, kronologisk fortælling.
Fremstillingen belyser, hvordan videnskab formes af samspillet mellem forskning, samfund, politik og kultur, herunder universiteternes rolle, statens indflydelse, internationalisering og ændrede forskningsidealer. Der fokuseres på både naturvidenskab, teknik og humaniora samt på forskerrollen og videnskabens institutionelle rammer.
Bogen viser, hvordan dansk videnskab i perioden bevæger sig fra relativ isolation til øget professionalisering, specialisering og internationalt samarbejde, og den understreger, at videnskab ikke er værdineutral, men historisk og samfundsmæssigt betinget.
Den er i meget pæn stand, hardcover, ingen noter eller skader.
Et fascinerende stykke dansk forsknings- og kulturhistorie.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 2.1.2026 kl. 20:57 ・ Annonce-ID: 15607737



