Billedgalleri
(1/4)
Industrielt udstyr - Italien - Knivafbrydere
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Genstandene på billedet er gamle vippeafbrydere, ofte lavet af forskellige materialer. Basen er i skifer, mens mekanismen og vippen er i messing.
Disse enheder er en type manuel elektrisk afbryder, karakteriseret ved et svejset metalblad (kaldet 'kniv'), der bevæger sig for at komme i kontakt med en eller flere klemmer, hvilket fuldender et elektrisk kredsløb.
Komponenter: De består af en isolerende base, sandsynligvis i træ eller bakelit, metalliske kontakter (ofte i messing eller kobber) og et håndtag til at betjene klingen.
Funktion: Deres funktion er at etablere eller afbryde den elektriske kontinuitet i et kredsløb. Når håndtaget sænkes, indsættes bladet mellem klemmerne, hvilket lukker kredsløbet. Når det løftes, åbnes kredsløbet.
Historisk kontekst: Knivafbrydere blev almindeligvis brugt i begyndelsen af elektrificeringen,
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 15541900 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 2.11.2025 kl. 05:48 |





