Billedgalleri
(1/4)
Early Still Video en CCD camera set (Fujix/Sony) Fujix ES-20 (1988) en Sony D...
Til salg2.049 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
De Fujix ES-20 blev for første gang vist på Photokina-messen i 1988, men blev udelukkende solgt i Japan. Det er et meget tidligt Still Video-kamera, der kunne optage 0,40 MP-billeder på Video Floppy Disk. Objektivet er et Fujinon 12,5-25mm F2.8, svarende til et 50-100mm objektiv på 35mm filmformatet. Det sjældne kamera i dette sæt er i en god, men ikke testet stand.
De Sony DKC-5000 'Catseye' var det allerførste CCD-kamera, som Sony lancerede på markedet i 1994. Enheden havde 3 CCD-sensorer på 0,44 MP og blev især brugt til 'Machine Visio'-applikationer. For at læse billederne ud var en separat kontrolenhed nødvendig. Kameraet var udstyret med en 1/2" bajonetforbindelse til objektiver. Det sjældne kamera i dette sæt er i god, men ikke testet stand og leveres uden objektiv og uden kontrolenhed.
Vægt (total): 1,5 kg
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 15503494 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 1.11.2025 kl. 05:42 |