Billedgalleri
Det litterære apotek af George Nina
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
En roman om bøgernes magt, om kærlighed og om at se livet i øjnene.
Jean Perdu ved præcis, hvilken bog der kan helbrede hvilke lidelser: Ombord på sin flydende boghandel ”Det litterære apotek”, der duver blidt ved en landgangsbro på Seinen, sælger han romaner som medicin til sine kunder til at kurere åndeligt ildebefindende. Han kan imidlertid ikke helbrede sig selv efter den nat for 21 år siden, hvor hans elskede Manon gik sin vej, mens han sov. Det eneste, hun efterlod sig, var et brev – som Perdu aldrig har vovet at læse. Lige indtil en sommer, der vender op og ned på alting og fører monsieur Perdu fra sit stille og rolige Paris ud på en rejse i erindringen, ind i hjertet af Provence og tilbage til livet.
Undervejs kan læseren afprøve opskrifter fra det velsmagende køkken i Provence og til slut blive inspireret til (gen)læsning fra Jean Perdus litterære natapotek fra Adams til Twain – velbekomme og god læselyst!
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 29.10.2025 kl. 07:28 ・ Annonce-ID: 15420267
