
Billedgalleri
“Historien om Baltasar og Blimunda” af José Saramago (1989)
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 15 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - med synlige brugsspor
Udgivet af Gyldendals Bogklub efter aftale med Samlerens Forlag.
Oversat fra portugisisk efter Memorial do Convento (1982).
Omslag af Torben Skov.
Trykt hos AiO Tryk A/S, Odense.
En magisk, poetisk og dybt menneskelig roman af Nobelprisvinderen José Saramago.
Romanen foregår i Portugal i begyndelsen af 1700-tallet og følger de to hovedpersoner Baltasar og Blimunda, der mødes og forelsker sig. Baltasar er en tidligere soldat, som har mistet en hånd i krig, mens Blimunda har en overnaturlig evne til at se menneskers indre, når hun faster.
Deres liv flettes sammen med munken Bartolomeu de Gusmão, der drømmer om at bygge en flyvemaskine drevet af menneskelig vilje og ånd. Samtidig skildrer romanen opførelsen af det enorme Mafra-kloster, som symbol på kongemagtens og kirkens undertrykkelse af folket.
Bogen blander historie, fantasi og samfundskritik og handler om kærlighed, frihed, magt og det enkelte menneskes værdighed over for autoritære systemer.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 25.12.2025 kl. 14:42 ・ Annonce-ID: 15312698


