Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Basquiat Noir Vert Or
Aerosol på lærred
Kunstner: Wawapod (1991)
håndskrevet
enkeltudgave
Solgt indrammet i amerikansk ramme.
40x50 cm
unikke stykke
2025
Siden 2018 har Warren Podguszer, også kendt under pseudonymet Wawapod, dykket ned i universet af Pop Art og street art i Paris, og har udviklet en unik stil, der fusionerer geometri og populær ikonografi. Hans arbejde skiller sig ud ved genanvendelse af ikoniske symboler gennem ophobninger af prikker, hvilket hylder kunsthistorien og populære figurer, han beundrer.
Deres værker har ofte en
Første abstrakte læsning, der bliver figurativ afhængigt af den afstand, man befinder sig på. Han kan lide tanken om, at hver person, der ser hans værker, nødvendigvis ikke ser det samme, men vigtigst af alt kan han lide at lege med observatørens
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.