Billedgalleri
Husk altid ledestjernen Arven efter Hr. Møller af Kirsten Jacobsen
Til salg
70 kr.
Varebeskrivelse
Hardback fra Politikens Forlag 1. udgave, 1. oplag fra 2018, 287 sider
Bogen er i god stand med enkelte brugsspor.
Forlagets beskrivelse:
"Mærsk Mc-Kinney Møller (1913-2012) var uden sammenligning den mest succesrige og mest beundrede erhvervsmand i det 20 århundrede. Men hvem var han inderst inde? Og hvad var det dybest set, han kunne?
Spørgsmålene er forsøgt besvaret i flere bøger, men ingen af dem når helt ind til kernen. Denne bog bygger på bidrag fra den absolutte inderkreds. Forfatteren Kirsten Jacobsen har haft en unik adgang til de personer, som var allertættest på hr. Møller, både i hverdagen og i afgørende situationer: de nærmeste medarbejdere og de vigtigste samarbejdspartnere.
I bogen deler de stærke personlige oplevelser, som aldrig er blevet fortalt i en større kreds. De fortæller en række anekdoter og historier, som i sig selv er interessante og underholdende at læse, men som i høj grad også siger noget karakteristisk om et unikt menneske og en enestående erhvervsleder.
Husk altid ledestjernen tegner ikke et glansbillede. Den giver et nuanceret billede og forsøger ikke at skjule, at hr. Møller også i konkrete situationer kunne være kort for hovedet og endog tage fejl. Men de bedste fortællinger er evigt gyldige og rummer en essens, som kan inspirere både yngre og ældre læsere ved at illustrere, hvad ægte lederskab er."
SIB GI 23/10/25
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 23.10.2025 kl. 10:33 ・ Annonce-ID: 15219624




