Billedgalleri
(1/5)
Zenith El Primero 03.2150.400
Til salg46.000 kr.
Beskrivelse
Zenith El Primero, ref. 03.2150.400, solgt fra dansk autoriseret forhandler i juli 2020.
En moderne fortolkning af Zeniths legendariske El Primero chronograph, kendt som et af verdens første automatiske chronograph-værker. Modellen kombinerer klassisk design med høj teknisk præcision.
Uret måler 38 mm og er udført i stål med safirglas for og bag, hvilket giver frit udsyn til det berømte El Primero cal. 400 – et værk med højfrekvent gang på 36.000 svingninger i timen, hvilket muliggør måling ned til 1/10 sekund. Værket består af over 280 komponenter og er anerkendt for sin robusthed, præcision og historiske betydning.
Skiven er sølvfarvet med klassiske tri-compax subdials, datovisning kl. 6 samt påført Zenith-stjerne. Et elegant, men teknisk imponerende ur, der forener tradition med moderne udførelse.
Leveres med bokse, papirer, certifikat etc.
Stand: 8
Størrelse: 38
Årstal: 2020
Tilbehør: Bokse, papirer, certifikat etc.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Zenith
- Køn
- Mand
Lokation
Annonce-ID | 15176286 |
---|---|
Sidst redigeret | 21.10.2025 kl. 14:02 |