Billedgalleri
Godfred Hartmann – De må gerne sige du
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 13 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - med synlige brugsspor
Gyldendal, 1976
Et charmerende og underholdende værk af forfatteren og kulturformidleren Godfred Hartmann, kendt for sin elegante stil og skarpe iagttagelser.
Novellen handler om et møde mellem to mennesker, hvor spørgsmålet om tiltaleformen “De” eller “du” bliver et symbol på afstand og nærhed.
En mand bliver inviteret til at sige “du” til en kvinde (eller en person med højere status), hvilket egentlig signalerer lighed og fortrolighed. Men selv om tilbuddet er venligt ment, føler han sig usikker og utilpas. Den gamle formelle afstand sidder stadig i ham, og han oplever, at det er svært bare at ændre relationen med et ord.
• Sociale roller og hierarki
• Usikkerhed i mødet mellem mennesker
• Forskellen mellem formel og uformel omgang
• Den såkaldte du-reform og samfundets forandring mod mere lighed
Selv om samfundet bliver mere uformelt og lige, ændrer menneskers følelser og sociale usikkerhed sig ikke nødvendigvis lige så hurtigt.
• Udgivet af Gyldendal, 1976
• Omslag: Des Asmussen
• Trykt i Philips Bogtrykkeri, København
• ISBN: 87-01-34602-4 (indbundet)
• Hardback med smudsomslag (ensfarvet sandfarvet design)
• Pæn stand – enkelte brugsspor, men hel og ren
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 17.2.2026 kl. 21:28 ・ Annonce-ID: 15161931

