
Billedgalleri
Stor Tranquebar frugtskål, Royal Copenhagen
Til salg
1.200 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Mærke: Royal Copenhagen
En af de smukkeste Tranquebar steldele, der er lavet: den klassiske store frugtskål med bølget kant og gennembrudt mønster.
Frugtskålen er designet af Christian Joachim i 1911.
Formnummeret er 706.
Den dejlige skål har været i vores familie siden 1960'erne, og har kun været brugt til jul, hvor den blev fyldt med små, mørkerøde pigeon-æbler, som var virkelig flotte sammen med den blå Tranquebar farve.
Resten af året stod den i porcelænsskabet.
Frugtskålen er derfor i virkelig god stand.
Den er mærket Royal Copenhagen Fajance, og har en malersignatur MH - og selvfølgelig 11/706. Den er 1. Sortering.
Der er hverken revner eller hakker. Der er et lille spor fra produktionen i form af en prik/fordybning i glasuren. Se billedet.
Den gennembrudte kant kan kun laves ved at skålen er delt i to og samles derefter. Det gælder alle disse frugtskåle, og man kan svagt ane samlingen i enderne.
Mål:
Højde: ca. 10,5 cm
Bredde: ca. 18 cm
Længde: ca. 22,5 cm
Den smukke frugtskål kan hentes i København eller i Humlebæk.
Tranquebar 706
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 23.10.2025 kl. 08:46 ・ Annonce-ID: 15125982


