Billedgalleri
Hunde’Hvalpe
Til salg
18.000 kr.
Varebeskrivelse
Alder: 1 uge
SØGER ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ HJEM 🤗
- Vi forventer hvalpende vil være klar til deres nye hjem 2 januar 2026🥰🐾
EVENTUELT en jule gave ???🎁 Vi vil naturligvis kunne vise hvalpen frem juledag hvis dette ønskes 🎅🏼♥️ Eller bare en 4benet start på år 2026 ❤️
Vil du følge med frem til afhentning så er muligheden der 😊
7 Hvalpe født 7/11-2025 🐾
3 tæver
4 hanner
Alle 7 hvalpe blev naturligt født på 3 timer - af en power mor der viser overskud og omsorg 🥇
Kl:
9:32 tæve black bi
9:45 tæve red tri
10:04 han red tri
10:37 han black tri
11:05 han black tri
11:49 tæve red bi
12:20 han red tri
Der vil blive opdateret løbene her på siden med billeder osv 🤗
Delta’ Far er ren MAS / Miniature American
Delta er 100% Miniature American Shepherd med flot stamtavle. (MAS / Mini Aussie)
Farve er Red Tri (Brun/hvid)
Vejer 14 kg og er 41 cm. i højden
Delta er både sjov, lydig og en godmodig hund, der også er letopdragelig - han kan mange tricks sammen med sine med mennesker og elsker at lære nyt ;-)
Han er en rigtig skødehund som har en meget fin balance mellem aktivitet og ro - han er rigtigt god til at følge familiens tempo.
Delta elsker at lege med hans "menneske storebror på 8 år, han er god sammen med andre hunde og hans bedste ven er en stor Berner Senne.
Delta er os en vaske ægte vandhund der sætter stor pris på alt ophold ved og med vandet, han elsker blandandet at være med på paddelbord om sommeren.
Begge Deltas forældre har os flotte stamtaler.
Kaja’ Mor er 1/2 MAS / Miniature American Shepherd og 1/2 FT (Field Trial) cocker spaniel.
Hun vejer 10kg.
Farve sort og hvid.
Kaja er meget alsidig og kan med andre hus dyr og gode sjæle 😉 Hun har “3 menneske søskende på 6, 9 og 12 år” som hun sætter stor pris på.
Hun finder gerne andres efterladte bolde 🎾 i krat og busk ude på tur ( det er tydeligt at se og mærke der er jagthund i hende 🐦 )
Kaja er MEGET trofast = løber IKKE væk ☮️
Hun er en meget kærlig familie hund og kommer både med smil og kram, og vil gerne deltage og være med.
Hun er tidligere skibs hund og har boet fast på en stor motor yacht og været havnens hund hvor hun færdes og trives mer end perfekt blandt alt hvad et havne miljø byder på. Hun har derfor respekt for vandet og hopper ikke bare i, mennesker, andre dyr, køretøjer mv - hun gik selv på havnens vinbar efter grønt lys fra mig og fik både en lille dans og en snack😊
Hun er os gerne med på paddelbord 🏄 ♀️🐾 Hun er en hund med meget menneskelighed i sig.
Det følelse aldrig helt naturligt at have snor på hende men det går fint for det SKAL vi mange steder☝️
Kaja er meget lære villig og meget arbejdsom (hun trives altså bedst med at være en del af flokken og hjælper blandandet med at bære ting i munden på vej hjem fra indkøb - hun skader eller får ikke bidt hul i tingene men vil helst bare gerne tage del af flokken)
Hendes far Do it (ren MAS) har vundet agility world - far har os rigtig flot stamtale.
Kaja er meget sporty og atletiks bygget - hun springer både meget højt og er en hurtig løber.
Hun har i den grad gå på mod og giver kamp til stregen.
Hun er højaktiv og kræver både mental aktivering / leg og selvfølgelig fysisk aktivering, samt en ugentligt pote trim/klipning ✂️- men er jeg syg en uge er Kaja os trofast syg med mig uden ballade 😷🛌🐾
Kaja kommer fra den bedste professionelle opdrætter, hvilket gjorder Kaja bland andet var renlig da jeg fik hende som hvalp 8 uger gammel 😳💪
Hun er altid ved og med mig stort set altid, da jeg er hjemme gående - Kaja kan sagtens være alene hjemme men igen som de fleste hyrdehunde kan de bedst li at være en del og med flokken ♥️🐾 = Kaja vil hellere vente i bilen end der hjemme og er altid den første ude i bilen.
Der ud over er hun pjattet med okseculotte, fodbolde, børn, fugle og MIG. ( Kaja er dog glad for hele familien men er særligt tilknyttet mig - hyrdehund instinkt som man må tage hensyn til og respektere - det kan give adfærds problemer i forhold til senere ejer skift ⬇️❤️ Kaja har haft svært ved når jeg forlod hende og familien blev hjemme - dette blev afhjulpet ved at de tog hende med ud på gode oplevelser uden mig - MEN STADIG anbefaler jeg IKKE ejerskifte i denne type hund - men en familie der kan inddrage deres hund i det meste ✔️
Vi har valgt at lave hvalpe da vi på vores vej møder mange som er meget interesseret i denne type hund - og mange faktisk ikke ved den eksisterer - mini udgave ♥️🐾 En meget alsidig familie hund, som man let kan løfte op, gerne vil og kan deltage i det meste og altså ikke fylder så meget men alligvel har meget mellem ørene og er lærenem.
I prisen indgår der at en autoriseret dyrlæge har erklæret hvalpen sund og rask, hvalpen er vaccineret og har fået chip, ormekur efter de nye EU regler - der vil medfølge hvalpens velkendte hvalpefoder til jeres første tid sammen, et lille hunde tæppe/ luksus håndklæde som vil være en del af hvalpens opvækst li fra start og være mere end velkendt og tryghedsskabende for de nye omgivelser hos dig/jer.
OBS: I forhold til hvalpens udvikling og kommende ejerskab vil hvalpen ikke have haft halsbånd på når du afhenter din hvalp - dette vil derfor skulle være en gradvis tilvænning som i sammen bør starte op kort efter hjemkost.
Der er et reservationsgebyr på kr.: 4000,- (Som bliver modregnet i prisen)
❤️ Kommende køber bedes have tidligere erfaring med hunde
❤️ Kraftig veloverveje om de er klar til den tætteste makker i tykt og tyndt de næste mange år
❤️ Velegnet til de lidt mere aktive ejer/ familier
❤️ Denne type hund trives IKKE og egner sig ikke til at være alene hjemme en hel arbejdsdag desværre.
Skriv eller ring gerne hvis du/I er interesseret eller har spørgsmål 🐾📲
Mvh, Stine Pytlik Poulsen
20596475
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 23.11.2025 kl. 08:01 ・ Annonce-ID: 14919374