Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Sluttidens visioner: En kommentar til den ungdommelige tekst mellem tro og profeti
Dette kommentar om Åbenbaringen, trykt i Avignon i 1762, udgør en af de mange 1700-tals fortolkninger af Johannesevangeliet, hvor den kristne åbenbaring smelter sammen med teologisk eksegese og profetisk sprog. Værket afspejler den åndelige spænding i perioden, mellem et ønske om doktrinær stringens og en søgen efter symbolske læsninger, der kunne give mening til kirkens og verdens skæbne. Den avignonske trykpres, knyttet til et katolsk grænsemiljø, gør det til et væsentligt vidnesbyrd om den eskatologiske og mystiske iver i midten af det 18. århundrede.
MARKEDS VÆRDI
Værker sjældent mødt på antikvitetsmarkedet. Fuldstændige kopier af begge bind, i samtidige bind og godt bevarede, vurderes til omkring 900-1.200 euro, med højere vurderinger for friske
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.