Billedgalleri
(1/4)
Rituel maske Suruku – Société Koré – Bambara-folket (Mali), Det 20. århundred...
Til salg1.490 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Denne gamle maske kommer fra selskabet Koré af Bamana (eller Bambara), i Mali, en af de store maskuline initiationsbrødre i Vestafrika.
Han indtager figuren af Suruku, et term, der betegner aben på Bambara-sproget, en ikonisk figur i de satiriske ritualer i Koré.
Stykket har en stor udtrykskraft: et stramt ansigt, med en bulet pande, en skarp næse, en let åben mund og to store ovale ører med huller, skåret ud separat og derefter omhyggeligt fastgjort.
Disse overdimensionerede ører, der sjældent bevares, fremhæver maskens dyrekarakter, samtidig med at de symbolsk henviser til lytten og den omdirigerede tale.
Maskens bagside bevarer stadig rituelle plantefibre fastgjort oprindeligt, i dag delvist frastødende men stabile.
Sættet er skåret ud af et tæt, sort træ, sandsynligvis néré (Parkia biglobosa), en traditionel træsort, der
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 14738408 |
---|---|
Sidst redigeret | 8.10.2025 kl. 06:22 |