Billedgalleri
(1/4)
18 karat (750) guld - Onyx - Halskæde
Til salg2.049 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Sedans af reservationspris
Sort onyx-perlekæde med fire enheder med hvide striber (en sort, der især værdsættes for sit akvarell-udseende) i midten, hvilket giver et attraktivt og originalt design. De er håndbundet én efter én på stærkt tråd og ledsages af en olivelukning i 18 karat gult guld.
Onyx-stenen er en variant af calcedonia, kendt for sin smukke sorte eller brune farve og sine stribede bånd.
I græsk mytologi findes en legende om, at denne sten blev dannet af en negl fra Afrodita, skønhedens gudinde, som blev skåret af en pil fra hendes søn Eros, mens hun sov. Neglen faldt derefter i floden Indo, hvor den forvandledes til onyx (deraf kommer dens navn på latin, som betyder 'negl' eller ' klo').
Det siges, at denne sten kan hjælpe med at fremkalde positive følelser af tryghed, komfort og
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 14642454 |
---|---|
Sidst redigeret | 5.10.2025 kl. 06:41 |