Billedgalleri
Psykiatrisk portrætgalleri, Mogens Mellergaard, emne: psykologi
Varebeskrivelse
Emne: Psykologi og uddannelse
Psykiatrisk portrætgalleri, Mogens Mellergaard, emne: psykologi, Hæftet bog fra Psykiatrifondens Forlag 1. udgave, 2. oplag fra 2002, 132 sider
Bogen er i god stand
"Bogen består af en række psykiatriske portrætter af kendte mennesker, der gennem de sidste 200 år har været betragtet som mere eller mindre sindssyge.
Galleriet portrætterer primært store kunstnere som fx Nietzsche, van Gogh og H.C. Andersen, hvis sygehistorier har været indgående beskrevet. Der er altså tale om mennesker, der er velkendte i en historisk sammenhæng, og hvis genialitet altid har været mere betydningsfuld end deres sygdom. Man bør fortsat beundre og respektere disse mennesker for deres værker, uanset deres psykiske egenart. Ingen af dem blev syge af deres genialitet eller geniale af deres sygdom, men sygdommen kom til at præge den enkeltes skaberevne og resultater.
Bogen består af korte kapitler om de enkelte sygdomsgrupper: skizofreni, stemningssygdomme, de organiske psykoser og personlighedsforstyrrelser - og om sygdommenes symptomer, forløb og behandling. Indimellem fortælles de personlige sygehistorier for at levendegøre den generelle beskrivelse og de teoretiske overvejelser."
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 26.11.2024 kl. 11:24 ・ Annonce-ID: 1462132