Billedgalleri
(1/4)
Tapis Shoowa - Schoowa - Kuba - DR Congo
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Afrikansk kunst og finpudsning af Kuba-vævning.
Produktion i DR Congo af Shoowa, Bashoowa, en undergruppe af Kuba, disse stoffer består af en basis af tekstil af raphia, hvor trådene er fladt klippet, hvilket giver en fløjlsagtig effekt, der understreges af kontraster i tone. De geometriske mønstre, der dannes, repræsenterer kropsudsmykninger eller dekorationer af skulpturer.
Disse raffinerede stoffer var beregnet til brug ved det kongelige hof, som betræk eller til at dække, for at øge dets prestige. I mange tilfælde tog de værdien af penge til sig, eller deres ejere fulgte også i graven ved at dække liget af den afdøde. Det var kong Shamba Bolongongo, der i det 17. århundrede introducerede fløjlens væveteknik i Kuba-landet. Han havde tidligere introduceret Kuba til kunsten at smede. Det var mænd, der spandt fibrene fra unge palmer og
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 14577883 |
---|---|
Sidst redigeret | 3.10.2025 kl. 06:38 |