
Billedgalleri
❤️ GAMMEL STRAND & NIKOLAJ KIRKEN FARVE TRÆSNIT BILLED VIGGO PEDERSEN
Til salg
240 kr.
Varebeskrivelse
𝗘𝗟𝗗𝗢𝗥𝗔𝗗𝗢 𝟮𝟬𝟮𝟲 𝗘𝗩𝗘𝗡𝗧𝗬𝗥 𝗗𝗕𝗔 𝗠𝗔𝗥𝗞𝗘𝗗 𝗙𝗥𝗜𝗧𝗦
𝗦𝗘 𝗔𝗟𝗟𝗘 𝗠𝗜𝗡𝗘 𝗢𝗣𝗦𝗟𝗔𝗚 𝗠𝗘𝗗 𝗗𝗕𝗔 𝗟𝗢𝗚𝗜𝗡:
https://www.dba.dk/profile/ads?userId=197971827
𝗦𝗞𝗥𝗜𝗩 𝗦𝗠𝗦 (𝗧𝗟𝗙 𝟰𝟮𝟲𝟱𝟬𝟲𝟳𝟴) 𝗘𝗟𝗟𝗘𝗥 𝗗𝗕𝗔 𝗞𝗨𝗡𝗗𝗘 𝗠𝗘𝗗𝗟𝗘𝗠𝗦 𝗕𝗘𝗦𝗞𝗘𝗗𝗘𝗥 𝗠𝗩𝗛 𝗙𝗥𝗜𝗧𝗦 𝗝 (𝗔𝗙𝗛𝗘𝗡𝗧 & 𝗕𝗘𝗧𝗔𝗟 𝗜 𝗩𝗔𝗟𝗕𝗬) (𝗦𝗘𝗡𝗗𝗘𝗥 𝗜𝗞𝗞𝗘))
IKONISK IMPONERENDE FARVE TRÆSNIT BILLED MOTIV FRA GAMMEL STRAND MED NIKOLAJ KIRKEN I BAGGRUNDEN I KØBENHAVN) (STØRELSE 38 X 48 I FLOT ANTIK TRÆRAMME MED GLAS) (BILLEDET ER FRA ENGANG I FØRSTE HALVDEL AF DET 20 ÅRHUNDREDE OPRINDELIGT SKABT AF EN MALER KUNSTNER VED NAVN VIGGO PEDERSEN 1854 - 1926)
Det nuværende Gammel Strand var nok i den tidlige middelalder det område, som kaldtes for Gammel bodestrand, som måske var betegnelsen for hele havneområdet, dvs også den nuværende Nybrogade.
Navnet Gammel Strand er først opstået i begyndelsen af 1700-tallet, mens området tidligere blot hed “Ved Stranden”. Fra 1861 blev det ligefrem forbudt at bruge andre betegnelser end Gammel Strand for området, for at undgå forvekslinger med Ved Stranden.
Formentlig lå byens første havn og de ældste handelsboder her, tæt ved overfartsstedet ved Højbro. Havnen var så vigtig, at den omkring 1300 blev lukket af om natten ligesom byportene.
Til at begynde med var handelen forbeholdt borgere i København (eller deres koner), men i 1700-tallet blev der også givet mulighed for at f.eks. koner fra havnene langs Øresund at sælge fisk.
Fiskekonerne råbte efter sigende temmelig højt og nogen gange kom det til slagsmål imellem dem. I 1774 stod der i en avis, at der i en hel time ikke var hørt skældsord, og en hel dag havde der ikke havde været slagsmål på Gammel Strand. Der var opsat en gabestok, hvor fiskekællingerne blev sat i, hvis de ikke kunne styre sig.
Fiskekonerne holdt til tættest på Højbro, mens der i den modsatte ende ved Nybrogade var en torv, hvor der blev solgt klude, tøj, linned, porcelæn, brugte sko osv. De københavnske handlende fik de bedste pladser, mens konerne fra omegnen, f.eks. Skovshoved, Tårbæk eller Dragør måtte sidde lidt længere væk. Skovserkonerne kunne kendes på deres hvide tørklæder.
Fiskehandlen har altid været et kvindeerhverv og stadepladserne blev kun tildelt kvinder.
I slutningen af 1800-tallet, blev det foreslået, at flytte fisketorvet ned i en underjordisk kælder, hvor der kunne indrettes bassiner med friskt havvand til fiskene. Planen blev dog ikke til noget.
Fiskehandlen fortsatte helt frem til 1958, hvor det flyttede til Sydhavnen, på det sted hvor indkøbs centeret Fisketorvet ligger i dag. Enkelte koner fortsatte dog ved Gammel Strand, fordi man tog hensyn til husmødrenes behov for at kunne købe friske fik. Den sidste fiskekone, Doris, stoppede i 2008.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 14.1.2026 kl. 11:00 ・ Annonce-ID: 14529999


