Billedgalleri
Rigtig fint kerub hoved ( putto-hoved ) i barokstil.
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 13 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Rigtig fint gips relief / figur af en engel i barokstil.
Figuren forestiller et kerubhoved (på dansk kaldes det ofte et putto-hoved). Keruber er engle i kristen teologi, og i kunsten, især fra barokken og renæssancen, blev de ofte afbildet som fyldige, bevingede barnehoveder. De symboliserer uskyld og det guddommelige.
Den detaljerede udskæring og den kraftige, dramatiske stil med de store øjne og den åbne mund peger tydeligt på barokstilen, som var populær fra omkring 1600 til 1750. Barokkens kunst kendetegnes netop ved at være dynamisk, følelsesladet og visuelt imponerende.
Selvom figuren er i tydelig barokstil og er lavet så det ligner et træsnit er det en nyere kopi i malet gips formentlig fra første halvdel af 1900 tallet.
Det er muligt at have en lille plante eller en lille pyntegenstand på toppe da hovedet er helt fladt.
Figuren måler ca. h 16c,5cm b 10.5cm d 8.5cm og er i rigtig god stand med kun almindelig slid.
Kan afhentes på Islands Brygge eller kan sendes hvis modtager betaler portoen.
Hvis der ikke står andet er varen stadig til salg.
Alle forespørgsler bedes foretaget igennem DBA og ikke via sms eller telefon opkald.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 23.9.2025 kl. 18:56 ・ Annonce-ID: 14308849