Fiks færdig
Billedgalleri
(1/4)
Rotastrop - 1915 - Automat - Razor-sharpener
Til salg1.043 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Gammel og meget sjælden automatisk barberbladskærer 'Rotastrop', fremstillet i USA i 1915. Afiaderen fungerer stadig og er i god stand, taget i betragtning at den er omkring 110 år gammel, men læderstripsene, der skærper bladene, er allerede forsvundet. Den kommer med den originale trækasse i træ (den har et brækket hængsel - se billeder) og to barberblade fra samme periode. Et er løst, men det andet er en 'Razor Blade', produceret i Tyskland, og er stadig uåbnet. Rammen og baggrundsposteret er ikke en del af lottet.
Slibemaskiner til barberblade blev skabt for at slibe og forlænge levetiden på barberblade. Disse mekanismer kører bladene mod en læderstrimmel eller slibende overflader og sliber dem jævnt.
Selvom disse klinger var engangsblade, er virkeligheden, at mange mænd forsøgte at genbruge hvert blad så meget som muligt
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Andre mærker
Lokation
Annonce-ID | 14220942 |
---|---|
Sidst redigeret | 21.9.2025 kl. 06:52 |