Billedgalleri
(1/4)
Dansemaske - Bambara - Mali - Chi’wara Headdress
Til salg8.195 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Bamana (Bambara) Chi’wara-hovedbeklædning, Mali
Træ, mørk, ældet patina. Højde: 53 cm.
En fint udskåret Chi’wara-antelopehovedbeklædning, hvor antelopen er vist med vinklede ben og forlængede horn, dens krop gennemboret med et chevron-mønster. Figuren er overgået af en siddende kvinde med strakte ben og en indskåret høj coiffure, flankeret af gennemborede fletninger med spor af mørke uldtassel. Stykket udviser en dyb, indcrustet patina af alder og rituel brug.
Kulturel note
Chi’wara-hovedbeklædninger er blandt de mest ikoniske kreationer af Bamana-folket i Mali. De blev danset ved landbrugsseremonier for at ære den mytiske antilopeånd Chi’wara, der krediteres for at have lært menneskene, hvordan man dyrker jorden. Mandlige og kvindelige par blev opført sammen, hvilket symboliserer frugtbarhed, vækst og harmonien mellem
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 14181832 |
---|---|
Sidst redigeret | 20.9.2025 kl. 06:22 |