Billedgalleri
MARLA SØGER SIT FOREVIGT HJEM *haster*
Til salg
500 kr.
Varebeskrivelse
Alder: 1 år
Pga. boligmæssige omstændigheder, må vi desværre sige farvel til vores højt elskede Marla-pigen.
Kort om Marla:
- Blanding af spansk vandhund, shih tzu og border terrier
- 1 år gammel (07.09.2024)
- Fuld vaccineret, har hundepas og får månedlig kur mod orme (pga. højrisiko for hjerte-lunge-orm heroppe i Nordsjælland)
- IKKE steriliseret
- Renlig (men er først blevet det 100% for 4 måneder siden)
- Kan med alle hunde og voksne mennesker (vi har ikke prøvet børn endnu)
Marla er en sund og rask hund, som beskrives energisk, legesyg og kærlig. Marla har meget energi og elsker derfor at være ude og gå (og kaste bold eller frisbee). Lige så legesyg og energisk Marla er, ligeså “doven” er hun. Hun er ikke bleg for at tage et par timer på øjet. Marla er desværre ikke hundegudens bedste hvalp, og hun kan derfor godt finde på at gø eller kradse, hvis hun vil have opmærksomhed. Dog deler hun også glædeligt ud af kys. Hun har en finurlig personlighed, hvor man lige skal ind under pelsen på hende, før hun stoler på en. Det er vigtigt for mig at pointere, at hun altså har en del energi, som meget gerne skal bruges på gåture og leg.
Marla er opvokset i lejlighed og er vant til at være alene hjemme i arbejdstiden. Hun sover nemlig for det meste bare dagen væk, når man er på arbejde. Derfor kan man godt forvente, at hun skal underholdes en del om aftenen. Hun er heldigvis blevet bedre til selv at lege med sit legetøj. Men hun ELSKER at lege med en.
Marla er ikke vant til at gå uden snor på de almindelige gåture, fordi vi ikke selv har haft behovet for det. Hun er dog vant til at løbe løs på strande og græsarealer. Hun er svær at kalde ind; men hvis man har en tennisbold med, så skal hun nok komme susende. Man kan skal bare indstillet på, at hun gerne vil hilse på alle.
Ønsker eller krav til Marlas kommende familie:
- Meget gerne bosiddende på Sjælland.
- Meget gerne adgang til have.
- Meget gerne have en hund i forvejen, som også har en del energi bagi. Dette er dog underordnet. Jeg tror bare, at hun vil elske en legekammerat.
- Skal være indstillet på, at der skal lidt tid og arbejde til, før man får Marla over på ens side. Selvom hun elsker alle mennesker, så adlyder hun ikke andre end os på nuværende tidspunkt. Jeg forventer derfor, at der går noget tid, før hun vil adlyde kommandoer. Dog går man ikke galt i byen med en godbid. Hun har altid været hos os, derfor ved jeg endnu ikke med sikkerhed, hvordan tilvænningen vil forløbe sig. Men med god tålmodighed (og godbidder) skal det nok lykkes. Hun er jo en super glad hund.
Prisen er sat lavt, fordi jeg blot ønsker at finde hendes drømmefamilie.
Skriv endelig til mig, hvis du vil vide mere om Marla. Vi vil rigtig gerne vide mere om dig. Samt vil vi også meget gerne besøge dig, hvis du skulle finde Marla interessant.
Vi glæder os til at høre fra dig!❤️
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 17.9.2025 kl. 17:07 ・ Annonce-ID: 14118911